Tel: 737 45 22 32

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Články ke službám
Homeopatie
Homeopatie - reference
Informativní články k prodávaným produktům
Kosmetika reference
Nezařazené

MDŽ – Socialistický přežitek nebo další komerční klišé? Ani jedno z toho.

MDŽ

Každý rok slaví svět 8. března Mezinárodní den žen. Svůj původ má v době sociálních krizí a příprav států na nadcházející světovou válku. V této době se začaly ženy zasazovat o svá práva a pronikat do veřejného života, Počátky tak spatřujeme v roce 1907, kdy se na mezinárodní sjezdu socialistických žen ve Stuttgartu dožadovaly volebního práva. Po první světové válce se dnem žen stal a ustálil 8. březen, kdy vláda v Petrohradě schválila volební právo žen. Oficiálně byl MDŽ uznán v roce 1975 také OSN. Především pro naše maminky a babičky evokuje tento den období socialismu. Spojován je s karafiáty, chlebíčky, bonboniérou, recitací či voňavým mýdlem. Řada lidi tak přestala tento svátek slavit v domnění, že je uměle vytvořený minulým režimem a byl využit k propagandě, Jiný ho neslaví z důvodu, že ho mají spojený se špatnými vzpomínky na tuto dobu.

Na druhé straně, pro mladší generace se stává stále oblíbenějším svátkem a mnohdy předhání i svátek zamilovaných. Hlavním důvodem je vědomí, že Valentýn je pouze americký komerční svátek vytvořený obchodníky k vyšším výdělkům. Den žen je nejlepší příležitosti na obdarování nejen manželek, partnerek či matek, ale i kamarádek a kolegyň, a proto je mnohem univerzálnější než svátek svatého Valentýna i Svátek matek. Na tuto skutečnost reagují nejen prodejci květin, ale předhánějí se také cukráři. Nejčastější obdarovanou květinou tak vedle klasických karafiátů jsou sezónní květiny, tedy tulipány, narcisy a hyacinty. V případě sladkého vedou dortíky, pralinky, čokoládové dezerty a ručně dělané bonboniéry.

Z pohledu medicíny působí jakýkoliv pozitivní prožitek přínosně na toho, kdo je takového prožitku součástí. Udělejte si tento významný den léčivým i pro sebe.

Komentáře